PSONI - Koło w Kole

XVI Regionalny Dzień Treningowy

Dnia 3 kwietnia 2019 roku odbył się XVI Regionalny Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych Konin 2019, w Hali Sportowej MOSIR w Koninie, ul. Popiełuszki 2a. Zawodnicy w przyjaznej atmosferze, bez elementu rywalizacji, zaprezentowali swoje umiejętności ruchowe uzyskane w wyniku systematycznych treningów.

Działalność

 

               Warsztat Terapii Zajęciowej działa na wielu płaszczyznach, poza poszerzaniem umiejętności uczestników w pracowni, terapia obejmuje zajęcia fizjoterapeutyczne, muzykoterapię, trening ekonomiczny, trening higieniczny, zajęcia z psychologiem oraz wizyty urzędu pracy. Kompleksowe działania terapeutyczne pozwalają na wykształcenie większej ilości cech  pożądanych społecznie oraz urozmaicenie zajęć i rozwijanie się na różnych obszarach.

 

REHABILITACJA RUCHOWA (FIZJOTERAPIA)

Zadaniem rehabilitacji ruchowej jest usprawnianie osób z dysfunkcją narządu ruchu. Głównym celem rehabilitacji jest przywracanie, utrzymywanie i rozwijanie sprawności fizycznej, niezbędnej do codziennego funkcjonowania w obszarze samodzielności, samoobsługi i lokomocji.

 

MUZYKOTERAPIA

Muzykoterapia jest jednym z elementów arteterapii. Podczas zajęć z muzykoterapeutą podstawowym środkiem terapii jest – muzyka. Celem muzykoterapii jest redukcja stresu, negatywnych emocji ale również przełamywanie barier w kontaktach z drugim człowiekiem. Zajęcia z muzykoterapeutą poszerzają wiedzę uczestników na temat życia sławnych kompozytorów i piosenkarzy ale również pozwalają na zdobywanie umiejętności tj. granie na instrumentach, taniec, śpiew, a także usprawnianie narządów mowy i słuchu. Ćwiczenia wykorzystywane podczas muzykoterapii stymulują rozwój słownika czynnego oraz pamięci.

 

TRENING EKONOMICZNY

Celem treningów ekonomicznych jest wykształcenie umiejętności tj. znajomość wartości pieniądza, towarów i usług oraz planowania wydatków, a także sposobu robienia zakupów i kulturalnego komunikowania się ze sprzedawcą. Podczas treningu ekonomicznego uczestnicy uczą się dokonywania przemyślanych zakupów w sklepach, restauracjach ale również kupowania biletów w obiektach tj. kino.

 

TRENING HIGIENICZNY

Cykliczne zajęcia treningu higienicznego pozwalają uczestnikom na przyswojenie podstawowej wiedzy na temat prawidłowego wykonywania czynności higienicznych tj. mycie zębów, czyszczenie i piłowanie paznokci oraz mycie się. Opanowane zdolności dają możliwość udoskonalenia własnego wyglądu a także poprawę autoprezentacji.

 

ZAJĘCIA Z PSYCHOLOGIEM

W warsztacie zapewniamy pomoc psychologa w formie indywidualnych spotkań, jak i zajęć grupowych o charakterze psychoedukacyjnym. Spotkania indywidualne z psychologiem rozwijają funkcje poznawcze, kompetencje emocjonalne oraz społeczne. Psycholog udziela pomocy w sytuacjach trudnych, gdy pojawiają się problemy interpersonalne u uczestników.

 

WIZYTY W URZĘDZIE PRACY

Wyjście do Powiatowego Urzędu Pracy pozwala na poznanie zasad funkcjonowania w placówkach użyteczności publicznej, rozwijanie umiejętności pokonywania trudności w kontaktach interpersonalnych oraz doskonalenie wyrabiania adekwatnego zachowania do sytuacji społecznej. Wizyty w Powiatowym Urzędzie pracy przyczyniają się również do doskonalenia autoprezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 

 

Pracownicy

Kierownik WTZ – Damian Sochacki

Księgowy WTZ -  Sylwia Kasiorek

 

Kadra specjalistyczna:

  • Sławomir Szcześniak - instruktor terapii
  • Ewa Marchewka - instruktor terapii
  • Agnieszka Kowalska -instruktor terapii
  • Magdalena Jaśkiewicz - instruktor terapii
  • Patrycja Chwiłowicz - instruktor terapii
  • Dorota Szymańska - instruktor terapii
  • Żaneta Adamus - psycholog
  • Marzena Rumińska - instruktor terapii
  • Mirosława Prasnowska - fizjoterapeuta
  • Wioleta Świder - instruktor terapii
  • Waldemar Chmielarz - instruktor terapii

 

Pozostali pracownicy administracyjno-obsługowi:

  • Romuald Zawistowski - kierowca
  • Andrzej Dziegiński - kierowca
  • Barbara Hanefeld - pracownik gospodarczy

O nas

Warsztat Terapii Zajęciowej mieści się w budynku dwukondygnacyjnym po zlikwidowaniu żłobka nr 1 w Kole, który dzieli wraz z Ośrodkiem Rehabilitacyjno - Edukacyjno – Wychowawczym.

Zajęcia w Warsztacie Terapii Zajęciowej są formą rehabilitacji społecznej i zawodowej dla osób, które ukończyły 16 rok życia, nie są w stanie podjąć pracy i zostały przez powiatowy zespół do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności uznane za niepełnosprawne z zaleceniem terapii zajęciowej.

Warsztat Terapii Zajęciowej jest placówką pobytu dziennego.

Indywidualne plany terapii opracowuje rada programowa (indywidualnie dla każdego uczestnika), którą stanowią: kierownik, instruktorzy terapii zajęciowej, pielęgniarka, psycholog i rehabilitant. 

Rehabilitacja uczestników WTZ realizowana jest w oparciu o indywidualny program, który określa: stanowisko terapii, przewidywany zakres terapii, zakres i metody nauki zaradności osobistej i przystosowania do życia, niezbędnie także w ewentualnym podjęciu pracy oraz formy współpracy z rodziną. W ramach rehabilitacji społecznej organizowane są zajęcia kulturalno – oświatowe, integracyjne oraz imprezy promujące i prezentujące WTZ w środowisku lokalnym. Są to: wyjścia do kina, restauracji, muzeum, wycieczki, imprezy międzywarsztatowe, udział w olimpiadach specjalnych, aukcje prac uczestników, także wyjścia do sklepów w celu dokonania zakupów. Obecnie warsztat terapii zajęciowej obejmuje swoją opieką 40 osób.

Zajęcia prowadzone w siedmiu pracowniach:

  • gospodarstwa domowego
  • kosmetyczno-ogrodniczej
  • stolarskich
  • artystycznej
  • plastyczno-krawieckiej
  • informatyczno-edukacyjnej
  • teatralno-rozwojowej

Pracownie

Pracownia gospodarstwa domowego

Jest to pracownia, która przygotowuje osoby z niepełnosprawnością do funkcjonowania w przestrzeni kuchennej. Umiejętności nabyte podczas zajęć w pracowni gospodarstwa  domowego pozwalają na poszerzenie samodzielności uczestników w życiu codziennym. Do umiejętności kształtowanych podczas zajęć należą: obsługa sprzętu AGD, nakrywanie do stołu, przyrządzanie posiłków, podawanie potraw oraz utrzymywanie czystości otoczenia.

View the embedded image gallery online at:
http://psoni-kolo.pl/projekty/2009/35-wtz#sigFreeIdefe4736fb8

 

 Pracownia ogrodniczo-kosmetyczna

Uczestnicy tej pracowni pod okiem terapeuty zdobywają wiedzę z zakresu ogrodnictwa, florystyki oraz kosmetyki. Uczestnicy biorą czynny udział w pracach ogrodowych. Do umiejętności rozwijanych w pracowni należą: sadzenie kwiatów doniczkowych, pielenie grządek, sianie warzyw, zbieranie plonów, podlewanie oraz odżywianie roślin, koszenie traw i  prace porządkowe w ogrodzie. Obszar florystyczny obejmuje czynności tj. umiejętność tworzenia kompozycji z kwiatów sztucznych i żywych, tworzenie dekoracji charakterystycznych dla danej pory roku, dekoratorstwo małych form użytecznych. Profil kosmetyczny to nauka umiejętnego dbania o cerę i ciało oraz dobór odpowiednich kosmetyków i wykonanie właściwego makijażu.

View the embedded image gallery online at:
http://psoni-kolo.pl/projekty/2009/35-wtz#sigFreeIdc77a41a75b

 

Pracownia informatyczno-edukacyjna

Pracownia informatyczno-edukacyjna jest niezwykle atrakcyjna dla uczestników ze względu na wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi. Informatyczny zakres pracowni  obejmuje działania tj. doskonalenie umiejętności tworzenia dokumentów w programie Word, tworzenie prostych grafik w programie Paint, przygotowanie zdjęć do publikowania w internecie, umiejętność korzystania z programów edukacyjnych, poprawne korzystanie z notatnika cyfrowego oraz laminatora. Profil edukacyjny skupia się na poprawie jakości funkcjonowania uczestników w życiu społecznym. Do umiejętności kształconych podczas zajęć edukacyjnych należą: ćwiczenie pisania, czytania, liczenia, znajomość wartości pieniądza, znajomość zasad komunikacji zgodnych z normą kulturową oraz funkcjonowania w grupie społecznej.

View the embedded image gallery online at:
http://psoni-kolo.pl/projekty/2009/35-wtz#sigFreeId3ab10d02b1

 

Pracownia teatralno-rozwojowa

 W tej pracowni największą rolę odgrywa sam teatr. Podczas zajęć uczestnicy rozwijają swoje predyspozycje niezbędne do odgrywania ról tj. twórczość, koordynację wzrokowo-ruchową, pamięć, prawidłową wymowę oraz współdziałanie z innymi ludźmi, a również - przełamanie nieśmiałości. Zadaniem pracowni teatralno-rozwojowej jest również nauka tworzenia scenografii oraz zapoznanie uczestników z sztuką teatralną oraz utworami muzycznymi.

 

Pracownie stolarskie

Zadaniem pracowni stolarskiej jest zdobywanie i utrwalanie podstawowych wiadomości i umiejętności z zakresu stolarstwa. Uczestnicy zdobywają praktyczne umiejętności w zakresie posługiwania się narzędziami ręcznymi takimi jak; piła ręczna, młotek, pilnik, dłuto, obcęgi itd. Wykonane prace np. ramki do obrazów, kwiaty lub inne prace z drewna są malowane impregnatami na bazie wody, wodnym lakierem oraz ekologiczną emalią. Uczestnicy zajmują się obróbką drewna, poznają pracę stolarza. Pracownie są wyposażone w maszyny i urządzenia do obróbki drewna i płyty np. piłę formatową z podcinaczem, małą okleiniarkę, piłę poprzeczną, małą frezarkę dolnowrzecionową, piłę taśmową i inne małe urządzenia i elektronarzędzia. W pracowni stolarskiej wykonywane są meble z płyty i galanteria drewniana. Do pracy w pracowni jest również wykorzystywana piaskarka o małych rozmiarach, która pozwala  profesjonalnie usuwać rdze z przedmiotów takich jak np. felgi samochodowe. Uczestnicy uczą się samodzielnej obsługi wymienionych maszyn i urządzeń, a w tym również utrwalania szkicu na drewnie przy pomocy wypalarki oraz pracy modelarskiej polegającej na układaniu wzorów z małych, drewnianych elementów.                                                                          

View the embedded image gallery online at:
http://psoni-kolo.pl/projekty/2009/35-wtz#sigFreeId7c868e34b4

 

Pracownia artystyczna

Pracownia artystyczna zajmuje się rozwijaniem wyobraźni twórczej oraz usprawnianiem zdolności manualnych rąk, koordynacji wzrokowo – ruchowej poprzez malowanie, rysowanie, prace z bibułą, plasteliną, gliną, modeliną. Pracownia ta jest miejscem gdzie często trafiają do obróbki wstępnej lub wykończeniowej produkty z innych pracowni. Są to wytwory do pomalowania, oszlifowania. Uczestnicy angażowani są również do wykonywania i zdobienia kartek i upominków okolicznościowych. W tej pracowni rozwijało się również malarstwo na szkle i krawiectwo.  Celem działalności pracowni jest nauczenie uczestników różnych form rękodzieła artystycznego, przy wykorzystaniu ich dotychczasowego twórczego potencjału, opanowanie nowych technologii i form wyrażania ekspresji poprzez konkretyzowanie wyobrażeń w formie plastycznej. Realizowane jest wzmacnianie wiary we własne siły poprzez umożliwienie wyrażania ukrytych emocji, a także kształtowanie zachowań społecznych w grupie.

View the embedded image gallery online at:
http://psoni-kolo.pl/projekty/2009/35-wtz#sigFreeId94f53fab60

 

Pracownia plastyczno-krawiecka

Głównym celem działań w ramach tej pracowni jest działalność uczestników w zakresie plastykoterapii oraz poznawanie podstaw szycia, haftu i dziewiarstwa. Uczestnicy wykonują pod okiem terapeuty prace plastyczne stosując różnorodne techniki: malowanie, rysowanie, wyklejanie, praca z masami plastycznymi i gliną, prace przestrzenne, origami, decoupage, batik, praca z filcem i wiele innych. Uczestnicy poznają podstawy działania maszyny do szycia, wykonują drobne prace krawieckie, pomagają przy wykonaniu i przygotowaniu strojów i dekoracji okazjonalnych a także malują wyroby wykonane przez uczestników innych pracowni np. stolarską czy ogrodniczą, uczestniczą w pracach dekoratorskich , pomagają w przygotowaniu stroików świątecznych i in. Pracownia plastyczno-krawiecka niesie ze sobą wiele korzyści tj. uwalnianie i odreagowanie nagromadzonych emocje, uaktywnienie sfery komunikacji niewerbalnej, zmniejszenie poziomu napięcia, uaktywnienie ekspresji oraz spontaniczności samego siebie, wzmocnienie poczucia własnej wartości, pokonywanie swojej nieśmiałości, budowanie kreatywności.

View the embedded image gallery online at:
http://psoni-kolo.pl/projekty/2009/35-wtz#sigFreeIdb4c381c88e

Podkategorie

Kontakt

ul. Wojciechowskiego 21a

62-600 Koło

tel. 63 27 20 992

fax 63 26 16 586