PSONI - Koło w Kole

Pracownie

Pracownia gospodarstwa domowego

Jest to pracownia, która najlepiej przygotowuje osoby niepełnosprawne do życia. Zdobywana umiejętność, podczas zajęć w pracowni, są wykorzystywane w ramach zajęć domowych, przyczyniając się do zwiększania ich samodzielności. Do codziennych obowiązków uczestników należy przygotowanie drugiego śniadania dla pozostałych uczestników. Nabytymi umiejętnościami wykazują się zwłaszcza podczas organizowania okolicznościowych uroczystości, np. posiłki świąteczne. Uczestnicy przygotowują tradycyjne dania wigilijne i wielkanocne.

View the embedded image gallery online at:
http://psoni-kolo.pl/wtz/pracownie#sigFreeIdefe4736fb8

 

 Pracownia kosmetyczno-ogrodnicza

                Uczestnicy tej pracowni pod okiem terapeuty zdobywają wiedzę z zakresu usług kosmetycznych: zabiegów kosmetycznych, makijażu oraz manicure. Uczą się jak dbać o własny wizerunek oraz tego, że nienaganny wygląd to przepustka do dobrego samopoczucia, większej pewności siebie oraz osobistego sukcesu. Podopieczni poznają tajniki pracy kosmetyczki od strony teoretycznej, a także sami wykonują proste czynności zawodowe i specjalistyczne posługując się narzędziami, przyborami oraz urządzeniami kosmetycznymi. Uczą się odpowiedniego przygotowania twarzy i właściwej kolejności nakładania kosmetyków do makijażu, co jest warunkiem wykonania prawidłowego makijażu, a także jak właściwie wykonać demakijaż. Poznają podstawowe zagadnienia związane z modelowaniem i artystycznym zdobieniem paznokci. Wykonują manicure, wzornictwo lakierowe, stempelkowe oraz aplikacje ozdób na paznokcie. Cechą charakterystyczną zajęć jest nacisk na praktykę. Teoria stanowi jedynie wprowadzenie oraz uzupełnienie informacji w trakcie trwania zajęć. Zajęcia prowadzone są w małych grupach, co zapewnia uczestnikom komfort nauki, a terapeucie pozwala poświęcić każdej osobie odpowiednią ilość czasu.

 

View the embedded image gallery online at:
http://psoni-kolo.pl/wtz/pracownie#sigFreeIde979ec4ae2

 

Pracownia techniczno-informatyczna

Pracownia komputerowa jest najbardziej atrakcyjną pracownią, która przyciąga jak magnes ze względu na swoje coraz szersze zastosowanie, komputery obecnie są wszędzie w biurach, urzędach, sklepach. Program prowadzonych zajęć w pracowni techniczno-informatycznej obejmuje naukę obsługi komputera z zastosowaniem przeróżnych programów. W ramach czynności technicznych, sami uczestnicy wykonują koperty które wykorzystywane są w warsztacie, uczą się oprawiania dokumentów oraz wytwarzania notesów. Wykonują kompozycje ze skóry w formie obrazów, wykonują proste usługi szewskie. Zajęcia te są doskonałym ćwiczeniem na koncentrację uwagi, uczą się wytrwałości i doskonałości, a także rozwijają wyobraźnię.

View the embedded image gallery online at:
http://psoni-kolo.pl/wtz/pracownie#sigFreeId3ab10d02b1

 

Pracownie stolarskie

Zadaniem pracowni stolarskiej jest zdobywanie i utrwalanie podstawowych wiadomości i umiejętności z zakresu stolarstwa. Młodzież zdobywa praktyczne umiejętności w zakresie posługiwania się narzędziami ręcznymi takimi jak; piła ręczna, młotek, pilnik, dłuto, obcęgi itd. Wykonane prace np. ramki do obrazów, kwiaty lub inne prace z drewna są malowane przez uczestników bejcą, lakierem, farbami do drewna. Uczestnicy zajmują się obróbką drewna, poznają przede wszystkim pracę stolarza. Pracownie są wyposażone w maszyny i urządzenia do obróbki drewna i płyty np. piłę formatową z podcinaczem, małą okleiniarkę, piłę poprzeczną, małą frezarkę dolnowrzecionową, piłę taśmową i inne małe urządzenia i elektronarzędzia. Wykonujemy meble z płyty i galanterie drewnianą w zakresie naszych maszyn i narzędzi. Posiadamy piaskarkę o małych rozmiarach, pozwala nam ona profesjonalnie usuwać rdze z przedmiotów takich jak felgi samochodowe i nieco większych rzeczy.  Uczestnicy uczą się samodzielnej obsługi wymienionych maszyn i urządzeń.                                                                                      

View the embedded image gallery online at:
http://psoni-kolo.pl/wtz/pracownie#sigFreeId7c868e34b4

 

Pracownia artystyczna

Pracownia artystyczna zajmuje się rozwijaniem wyobraźni twórczej oraz usprawnianiem zdolności manualnych rąk, koordynacji wzrokowo – ruchowej poprzez malowanie, rysowanie, prace z bibułą, plasteliną, gliną, modeliną. Pracownia ta jest miejscem gdzie często trafiają do obróbki wstępnej lub wykończeniowej produkty z innych pracowni. Są to wytwory do pomalowania, oszlifowania. Uczestnicy angażowani są również do wykonywania i zdobienia kartek i upominków okolicznościowych. W tej pracowni rozwijało się również malarstwo na szkle i krawiectwo.  Celem działalności pracowni jest nauczenie uczestników różnych form rękodzieła artystycznego, przy wykorzystaniu ich dotychczasowego twórczego potencjału, opanowanie nowych technologii i form wyrażania ekspresji poprzez konkretyzowanie wyobrażeń w formie plastycznej. Realizowane jest wzmacnianie wiary we własne siły poprzez umożliwienie wyrażania ukrytych emocji, a także kształtowanie zachowań społecznych w grupie.

 


View the embedded image gallery online at:
http://psoni-kolo.pl/wtz/pracownie#sigFreeId94f53fab60

 

Pracownia plastyczno-krawiecka

 

Głównym celem działań w ramach tej pracowni jest zdobywanie wiedzy na temat: krawiectwa, haftu. Zdobywają wiedzę praktyczną i teoretyczną na temat budowy maszyny do szycia. Uczą się nawlekania nitki górnej i dolnej, zmiany ściegu. Po utrwaleniu – nauce teoretycznej uczestnicy uczą się szycia podstawowymi ściegami maszynowymi. Pod okiem instruktora projektują i szyją różnego rodzaju stroje, które są wykorzystywane podczas występów artystycznych na imprezach okolicznościowych. Uczestnicy wykonują też prace plastyczne stosując różne technikami: malowanie farbami plakatowymi, akrylowymi, witrażowymi, malowanie kredkami. Malowane są również ramy do obrazów oraz drewniane ozdobne elementy dekoracyjne na różne okazje(wykonane przez pracownię stolarską) za pomocą bejcy czy specjalnych do tego farb. W czasie wykonywania tych prac uczestnicy uczą się dobierania farb, mieszania, uzyskiwania nowych odcieni, cieniowania.

View the embedded image gallery online at:
http://psoni-kolo.pl/wtz/pracownie#sigFreeIdb4c381c88e

Kontakt

ul. Wojciechowskiego 21a

62-600 Koło

tel. 63 27 20 992

fax 63 26 16 586