PSONI - Koło w Kole

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprwanością Intelektualną 2016

"Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną 2016” zorganizowany przez Terenowe Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Kole.

 

 

 

 

 

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną 2016” zorganizowany przez Terenowe Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Koleoraz Urząd Miasta Koło.

Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną jest zwrócenie uwagi na bariery (edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne itp.), które uniemożliwiają tym osobom prowadzenie normalnego życia. Oficjalnie Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzony jest 5 maja. Tego dnia w całej Europie trwają obchody Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. To święto ma na celu sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędach oraz w życiu codziennym. Jest ono dniem popularyzowania tolerancji i równouprawnienia.

My także poprzez coroczną manifestacje chcemy wpłynąć na zmianę negatywnego wizerunku osób niepełnosprawnych w świadomości jak najszerszych kręgów społeczeństwa a zarazem promować pozytywny wizerunek osób niepełnoprawnych. 

Jak co roku wyruszyliśmy spod budynku OREW i WTZ w kolorowym i głośnym pochodzie, któremu przewodził Zespół Foliba. Grupa bębniarzy uświetniła nasz przemarsz afrykańską muzyką perkusyjną. Wspólnie w pochodzie przeszli podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego, Warsztatu Terapii Zajęciowej TK PSOUU oraz klas integracyjnych szkół i najmłodsi reprezentanci kolskich przeszkoli  oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Środowiskowego Domu Samopomocy. Jak zawsze towarzyszyli im  władze miasta, powiatu, rodzice, opiekunowie, przyjaciele i wolontariusze z Liceum Ogólnokształcącego w Kole. Podczas przejścia ulicami miasta nad naszym bezpieczeństwem czuwała miejska policja. Pochód zakończył się w Parku Miejskim im St. Moniuszki, aby tam kontynuować uroczystości podczas festynu. 

Podczas pikniku integracyjnego  goście korzystali z licznych atrakcji, tj. malowanie twarzy, czy wykonanie zabawnych zdjęć w fotobudce. Ku uciesze najmłodszych odbyły się liczne zabawy i konkursy ze słodkimi nagrodami.  Największą niespodzianką nie tylko dla dzieci był pokaz tańca – ZUMBY, w którym każdy mógł wziąć udział. Pokaz poprowadzony był przez panią Elżbietę Wiśniewską.

 Jedna z mam  podopiecznej OREW – Magdalena Sowa chętnym osobom rysowała ołówkiem ich podobizny. Wśród kolorowych stoisk można było zobaczyć wystawy z rękodziełem naszych podopiecznych, a także kolaże pokazujące codzienność OREW. Uczestnicy WTZ zaprezentowali swoje prace rękodzielnicze, które można było zakupić. Podczas festynu odbyła się także dobrowolna zbiórka funduszy na rzecz naszego ośrodka. 

Jak co roku nie zabrakło „Kuchni pod chmurką”,  która serwowała  kawę i herbatę a dla głodnych - ciepłe kiełbaski, drożdżówki.

Za sprawny i bezpieczny przebieg całej uroczystości chcieliśmy serdecznie podziękować Miejskiej Policji w Kole. Na szczególne wyrazy wdzięczności zasługują sponsorzy, bez których ta impreza nie byłaby tak udana.

Dziękujemy także wszystkim, którzy w tym wyjątkowym dniu zaszczycili nas swoją obecnością i przyłączyli się do wspólnych obchodów i zabawy.

 

 

Kontakt

ul. Wojciechowskiego 21a

62-600 Koło

tel. 63 27 20 992

fax 63 26 16 586