"Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną 2015” zorganizowany przez Terenowe Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Kole
- Utworzono: piątek, 22.05.2015
„Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną 2015” zorganizowany przez Terenowe Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Kole.
Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną przypada oficjalnie na 5 maja. Data ta nie została wybrana przypadkowo bowiem 5 maja w całej Europie obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.
To już wieloletnia tradycja, że spotykamy się by zademonstrować swoją obecność społeczeństwu naszego miasta i powiatu.
Przemarsz tej grupy ulicami miasta jest manifestacją osób niepełnosprawnych i opiekunów o prawo do godnego życia w środowisku. Ma uzmysłowić istnienie osób o ograniczonych możliwościach oraz ich akceptację. Jest wyrazem sprzeciwu wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w życiu codziennym.
Przez cykliczność imprezy chcielibyśmy, aby obraz manifestującej tej właśnie grupy społeczeństwa zapadł w pamięci społeczności lokalnej. Osoby o ograniczonych możliwościach intelektualnych i ruchowych były, są i będą funkcjonować wśród nich.
Wydarzenie rozpoczęło się uroczystym pochodem, w którym wspólnie przeszli podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego, Warsztatu Terapii Zajęciowej TK PSOUU oraz klas integracyjnych szkół i najmłodsi reprezentanci kolskich przeszkoli oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Środowiskowego Domu Samopomocy. Jak zawsze towarzyszyli im władze miasta, powiatu, rodzice, opiekunowie, przyjaciele i wolontariusze z Liceum Ogólnokształcącego w Kole.
Jak co roku wyruszyliśmy spod budynku OREW i WTZ w kolorowym i głośnym pochodzie, któremu przewodziła Miejska Orkiestra Dęta OSP w Kole. Podczas przejścia ulicami miasta nad naszym bezpieczeństwem czuwała miejska policja. Pochód zakończył się w Parku Miejskim im St. Moniuszki, aby tam kontynuować uroczystości podczas festynu „Dzikie Rodeo” .
Specjalnie dla wszystkich, którzy zaszczycili nas swoim towarzystwem przygotowano bogatą ofertę programową. Podczas pikniku integracyjnego goście korzystali z licznych atrakcji w tematyce dzikiego zachodu i nie tylko, tj. malowanie twarzy, skręcanie balonów, zabaw z lassem, rzucanie do celu. Ku uciesze najmłodszych animatorzy w strojach Indian i kowbojów przeprowadzali liczne zabawy i konkursy ze słodkimi nagrodami. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży cieszyła się postać kowboja na szczudłach, która pokazała wszystkim kreatywny sposób skręcania balonów.
Szczególnym stanowiskiem było miejsce, w którym jedna z mam podopiecznej OREW – Magdalena Sowa chętnym rysowała ołówkiem ich podobizny. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem uczestników festynu. Wśród kolorowych stoisk można było zobaczyć wystawy z rękodziełem naszych podopiecznych, a także kolaże pokazujące codzienność OREW. Dużym powodzeniem na kiermaszu prac WTZ cieszyły się strusie i zegary ścienne. Podczas festynu odbyła się także dobrowolna zbiórka funduszy na rzecz naszego ośrodka.
Dla spragnionych uczestników festynu do dyspozycji była „Kuchnią pod chmurką”, która serwowała kawę i herbaty a dla głodnych - ciepłe kiełbaski przyrządzane przez niezawodnego komendanta hufca ZHP – druha ,,Lolka” Jaroszewskiego.
Dzień Godności świętujemy poprzez zabawę, ale trzeba pamiętać, że to też symbol, coroczne podsumowanie i zwieńczenie naszych działań i starań. To degustacja naszych sukcesów i przełykanie cierpkich porażek, które wzbogacają naszą wiedzę i doświadczenie. Mimo tak szerokiego spektrum działania i oddziaływania na środowisko lokalne bardzo często zdarza się, że zderzenie z niepełnosprawnością wywołuje brak akceptacji u mieszkańców naszego powiatu. Chcemy zatem wpłynąć na zmianę negatywnego wizerunku osób niepełnosprawnych w świadomości jak najszerszych kręgów społeczeństwa a zarazem promowanie pozytywnego wizerunku osób niepełnoprawnych
Za sprawny i bezpieczny przebieg całej uroczystości chcieliśmy serdecznie podziękować Miejskiej Policji w Kole. Na szczególne wyrazy wdzięczności zasługują sponsorzy ,którzy zadbali o poczęstunek i słodkie upominki: Państwo Małgorzata i Bogumił Nowiccy, Alicja Wapińska, Ilona Francke , Robert Andre –Andre Abrasive Articels, Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. Zakład w Kaliszu. Dziękujemy także wszystkim, którzy w tym wyjątkowym dniu zaszczycili nas swoją obecnością i przyłączyli się do wspólnych obchodów i zabawy. Do zobaczenia za rok.